> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 101

 

7 listopada 2008

Spotkanie z operą

Wspólne wyjście w gronie arkońskim na operę „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego. Pomimo, iż dzieło nie należy do pierwszego garnituru utworów operowych (cóż, libretto oparte jest na ogranym motywie z Romea i Julii, w szkockich krajobrazach) znalazło swoich entuzjastów. Może dlatego, iż opera jako zjawisko, sama w sobie jest czymś niezwykłym. Cudowną formą, świadectwem czasów i ludzkiej wrażliwości, ponadczasowej, a jednocześnie zmieniającej się przez epoki. Właśnie tam, fabuła, śpiew i muzyka połączone w jedno uwodzą widza i pozwalają przymknąć oko, a wręcz cieszyć się numerami w stylu „Pojawia się obłąkana Łucja. Idzie nie widząc nikogo, wydaje jej się, że rozmawia z Edgarem. Zebrani stoją jak skamieniali, przejęci tragedią”. Jednym słowem warto znać klasykę, odnosić się do niej i czasem twórczo ją negując „szukać prawdy jasnego promienia! Szukać nowych, nie odkrytych dróg…”

 

1 listopada 2008

Dzień Zaduszny

Braciom, co po życia znoju spoczywają już w spokoju, pod mogilnym żwirem ziemi, wieczny spokój, wieczna cześć... Rokroczne nawiedzanie kwater filistrów Arkonii na warszawskich cmentarzach.

 

30 października 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie II

Konstytucja 3 maja. “Najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród..“ jak szumnie określał ją twórca nowoczesnego konserwatyzmu - Edmund Burke. Druga w dziejach świata ustawa zasadnicza, jedno z najdonoślejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na drugim spotkaniu Kursu historii Polski rozmawialiśmy o okolicznościach jej uchwalenia i dziedzictwie, które pomimo tragedii rozbiorów przez kolejne pokolenia pomagało podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. Zagadnienie przedstawił kol. Tomasz Apel.

 

28 października 2008

spotkanie naukowe

“Historia i reguły postępowania honorowego“ - prezentacja kol. Szymona Łajszczaka z korporacji Respublica.

Powrót do korzeni. Element dziedzictwa polskich korporacji akademickich odkrywany na nowo. Tematyka złożona, obrosła w mity i zniekształcenia. Na ile idea postępowania honorowego pozostaje aktualna w dzisiejszych czasach? Jaką rolę ma do spełnienia? Czy eksponatu w “muzealnej gablotce“ czy też istotnej części procesu wychowania do odpowiedzialnej i zaangażowanej postawy obywatelskiej. Pytania jedynie na pozór oczywiste... Lata wymuszonej przerwy w aktywnej działalności Arkonii, zmiany społeczno-obyczajowe w naszej Ojczyźnie nakazują stawianie podstawowych pytań. Szlachetna idea rozwiązywania sporów oparta na: poczuciu godności osobistej, odpowiedzialności i cywilnej odwadze pozostaje dla nas cenna i aktualna. Jak pokazało kolejne ze spotkań poświęcone zagadnieniu postępowania honorowego, praktyczne rozwiązania wymagają dalszych refleksji.

 

25 października 2008

125 lat Welecji!

Cóż to były za obchody! W piątek poważnie i uroczyście – wspomnienie i uczczenie bohaterskich Korporantów, a w sobotę akademia i oficjalna część Komerszu, na której obecnych było grubo ponad sto osób. Tak właśnie wyglądały huczne obchody 125-lecia założenia naszej korporacyjnej siostry – Welecji. Kolorowe dekle tworzyły w tych dniach wspaniałą mozaikę, która przemieszczała się po Warszawie w różne miejsca: Na ul. Chocimskiej odsłonięta została tablica upamiętniająca „Dom Welecki”, na Kopcu Powstania Warszawskiego odbył się Apel Poległych. Uroczyste złożenie wieńca przy grobie Nieznanego Żołnierza było początkiem marszu do jednej z sal w Zamku Królewskim, gdzie Weleci odnowili kartel z Talaviją. Później Korporanci zamknięci na Sali, usłyszawszy „omnes ad loca” zajęli się świętowaniem 125 urodzin trzeciej najstarszej polskiej korporacji akademickiej. Zabawa trwała do rana! Organizatorom gratulujemy!

 

23 października 2008

wykład otwarty

W Auli Collegium Civitas miał miejsce pierwszy z serii wykładów otwartych Arkonii w obecnym roku akademickim pt. „Kryzys w Gruzji, a sprawa wschodnia”. Na wykładzie gościliśmy dr Juliana Pańkowa (Collegium Civitas), Dominika Smyrgałę, na co dzień pracownika MSZ oraz moderującego spotkanie Michała Szułdrzyńskiego z dziennika Rzeczpospolita. Po krótkim przypomnieniu wydarzeń z początku sierpnia, nasi goście próbowali określić znaczenie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego dla przyszłości regionu oraz układu stosunków międzynarodowych. Interesującą okazała się również próba znalezienia zależności pomiędzy działaniami polityczno-militarnymi, a obserwowanym obecnie kryzysem na międzynarodowych, w szczególności rosyjskim, rynkach finansowych. Redefiniowanie na naszych oczach porządku post-zimnowojennego pozostaje faktem. Kierunek dalszych zmian pozostaje nieznany…

 

21 października 2008

spotkanie naukowe

Bywają takie sytuacje, gdy założony plan… trzeba zmienić w ostatniej chwili. Sztuką jest wykazać się trafną, szybką decyzją i umiejętnością improwizacji. Ponoć to ostatnie, to nasza cecha narodowa. Sprawdziliśmy to w praktyce. Prelekcję miast Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Janusza Kochanowskiego wygłosił, nie mniej znany, kol. Krzysztof Dziomdziora. Na co dzień pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego. Po ciekawym wstępie przez ponad godzinę dyskutowaliśmy o Powstaniu i jego roli w czasach obecnych. Próbowaliśmy m.in. zmierzyć się z czysto pragmatyczną oceną wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Opiniami, iż Powstanie dla Polski, Polaków i Warszawy było fatalne w skutkach, stąd pomimo uznania heroizmu jednostek należy zachować, co najmniej, sceptycyzm w kwestii jego zasadności. Trudno opisać atmosferę spotkania. Trudno wyobrazić sobie atmosferę oczekiwania na znak do wybuchu Powstania. Rozmawialiśmy o rzeczach ważnych...

 

16 października 2008

Kurs historii Polski - Spotkanie I

Ci, którzy nie znają własnej historii, skazani są na jej powtórzenie – czyli ruszamy z arkońskim kursem historii najnowszej. Codwutygodniowe spotkania, odczyty i debaty nad krętymi dziejami naszego Narodu i Państwa zaczynamy od prawdziwego „trzęsienia ziemi”: Rozbiory Polski i upadek Rzeczypospolitej Szlacheckiej. W rolach głównych: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Szczęsny-Potocki, Branicki, Franciszek i Fryderyk II oraz Katarzyna II. Męstwo i zdrada. Geniusz i głupota. Miłość, władza, pieniądze.. Dalej będzie tylko ciekawiej… W każdy czwartek…

 

14 października 2008

spotkanie naukowe

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2008/2009 poprowadził nasz częsty gość p. senator Marek Rocki. Profesor wygłosił prelekcję zatytułowaną „O problemach szkolnictwa wyższego w Polsce”. Pierwszy etap spotkania skupiał się na dyskusji nad niedopatrzeniami legislacyjnymi znajdującymi się w dwóch ustawach: o szkolnictwie wyższym i o zamówieniach publicznych. Poszczególne poważne zagadnienia przeplatane były anegdotkami z życia byłego rektora SGH. Z czasem wykład płynnie przemienił się w dyskusję, podczas której pochyliliśmy się nad sposobami reformy szkolnictwa wyższego w Polsce. Wygłoszonych zostało sporo opinii, często sprzecznych. Nasz Gość nie unikał odpowiedzi na trudne pytania i chętnie wysłuchiwał zdania zebranych na kwaterze słuchaczy.

 

12 października 2008

Msza Świeta

Msza Święta inaugurująca Rok Akademicki 2008/2009 w Kościele Akademickim Świętej Anny w Warszawie. Podczas mszy JE ks. abp Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski poświęcił nowy sztandar naszej kartelowej siostry, Korporacji Welecja.


Strona: 1 ... 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... 101